Már a tavasz második felében kikerülnek a boltok polcaira az öntözéshez alkalmas eszközök. Gondolhatunk itt a legegyszerűbb locsolókannákra, a tömlőkre, vagy éppen az igazán modern, programozható öntözőrendszerekre.
A nagyobb pázsittal rendelkező, vagy éppen veteményeskertet művelő emberek életét a nyári forróságban nagyon meg tudja könnyíteni a locsolótömlős öntözés, főleg a hatalmas melegben, amikor az öntözés szerepe még jobban felértékelődik. Fontos azonban átgondolni azt, hogy milyen eszközöket használunk a pázsitunk, vagy kertünk vízellátásához.
Hogyan válasszunk locsolótömlőt?
A megfelelő locsolótömlő kiválasztása során az egyik legfontosabb kérdés a locsoló hosszúsága. Ne nagyon vásároljunk a szükségesnél hosszabb tömlőt, hiszen annak mozgatása nehézkes lesz, és felesleges is egy túl hosszú tömlőre sokkal többet költeni.
Ha az udvarban van 2 vagy akár 3 kerti csapunk is, akkor nyugodtan vásároljunk meg egy rövidebb locsolótömlőt. Vásárlás előtt mérjük le, hogy mekkora a legnagyobb hosszúság, melyre még szükségünk lesz, majd arra számoljunk rá 10-15 centimétert azért, hogy a locsolótömlőt soha ne kelljen túlhúznunk!
Nem csak a mérete, hanem a tömlő anyaga és szerkezete is nagyon fontos lehet vásárlás során. A szerkezetén múlik az, hogy mennyire lesz hajlítható. Minél jobban lehet egy locsolótömlőt hajlítani, annál könnyebben fogjuk tudni azt rendeltetésszerűen használni.
Emellett fontos, hogy használat során ügyeljünk arra, hogy a tömlő ne törjön meg sokszor, hiszen ez lecsökkentheti az élettartamát. Az is lényeges, hogy a tömlő szerkezetét hány réteg alkotja, hiszen minél több a rétegek száma, annál strapabíróbb lesz, annál jobban ellenáll a csavarodásoknak és a töréseknek.
Hasonlóan fontos kérdés a repedési nyomása, illetve a lépésállósága is. A repedési nyomás egy érték, melyet bar-ban határoznak meg. Ha egy komolyabb kerti öntözőrendszert szeretnénk kiépíteni, akkor célszerű egy nagyobb repedési nyomású tömlőt megvásárolni.